top of page

Martin Středa

  • Obrázek autora: modrakrev
    modrakrev
  • 11. 11. 2019
  • Minut čtení: 2

Martin Středa (polsky: Marcin Strzoda, lat.: Martinus Stredonius; také Martin Středovský; 11. listopadu 1587 nebo 1588 Gliwice26. srpna 1649 Brno) byl teolog a historik.


Martin Středa byl synem městského radního v Hlivicích, také Martina. Učil se v hlivické farní škole, a pak ve škole v Horním Hlohově. Po požáru Hlivic v roce 1601 rodina Středových zchudla.

V roce 1605 Martin začal studovat v semináři Sv. Václava v Praze. O tři roky později vstoupil do Tovaryšstva Ježíšova v Praze, odkud byl poslán na noviciát do Brna. Tam začal teologické a filozofické studie; studoval také v Praze.

Po čtyřech letech nastoupil úřad děkana filozofické fakulty. V letech 16261627 byl profesorem jezuitského kolegia v Nise a v letech 1628 a 1629 byl rektorem jezuitského kolegia v Brně. Výsledkem jeho vědecké práce byl doktorát z filozofie (1622) a teologie (1635) na Karlově univerzitě v Praze.

V roce 1645, jako katecheta české provincie, se účastnil obrany Brna, které bylo obléhané Švédy. Páter Martin Středa zemřel v noci z 25. na 26. srpna v roce 1649 v Brně. Jeho ostatky odpočívají v prosklené rakvi v kryptě jezuitského kostela Nanebevzetí Panny Marie v Brně.


Podle historických pramenů byl Martin Středa už za svého života považován za svatého. Legenda praví, že Martinovi se měla během modlitby zjevit Panna Maria a slíbit mu, že pokud se bude město držet Boha, nebude dobyto švédskými vojsky. Legenda dále hovoří o splnění Martinova proroctví zázračnou ochranou Panny Marie v podobě obrazu Madony Svatotomské.

Martin také předpovídal s neobyčejnou přesností jednotlivé útoky bějem obléhání. Je uváděno, že poslední kule, vypálená během obléhání města Brna v roce 1645, jehož se Martin Středa aktivně účastnil jak jako obránce, tak i modlitbami, dopadla k jeho nohám a zůstala nehybně stát.

Říkalo se o něm, že je anděl a pro jeho vlastnosti si jej hluboce vážili i velcí císařové, Ferdinand III. a Leopold I.

Po smrti byl otec Martin pohřben v kryptě v jezuitském kostele.

Raduit de Souches údajně měl obrázek Martina Středy ve své soukromé kapli v Jevišovicích k soukromé úctě. Podle vlastních vzpomínek prévě Martinovi Středovi vděčil za své obrácení na katolickéu víru. Městská rada města Brna se rozhodla v roce 1671 sepsat list, ve kterém vypsala zásluhy otce Martina, aby byla památka na něj uchovávána ve městě do budoucnosti.

Při otevření hrobu r. 1876 bylo shledáno jeho tělo neporušené a bylo přemístěno do prosklené rakve. Tvář stále neztratila jeho rysy shodné s dobovými portréty. Každý měsíc je v den jeho úmrtí (26. srpna) slavena mše na jeho památku.

Od roku 1978 se na počest koná branný závod "Závod Martina Středy". Zkratka ZMS byla z důvodů utajení vydávána za "Závod mladých svazarmovců". Od roku 2004 je mu zasvěceno nově budované duchovní centrum v Brně- Lesná.

K odkazu Martina Středy se přihlásil Spolek Stredonius, který se v roce 2018 pokusil soudní cestou zabránit konání divadelního představení „Naše násilí a vaše násilí“ režiséra Olivera Frljiće v Brně.

Jezuitský řád připravuje kanonizaci, přípravami byl pověřen P. Jiří Novotný, od roku 2015 existuje samostatná internetová stránka věnovaná tomuto tématu


Komentáře


598851_496047210454652_1251081895_n.jpg
bottom of page